מאמרים

אחוזות במושבים – הטרנד החדש

מאת: עופר סלע

בני האצולה בוונציה של המאה השש עשרה החלו לרכוש קרקעות חקלאיות בצפון איטליה לאחר שעיסוקם המסורתי במסחר ימי התדרדר בעקבות שינויים שחלו בעולם כמו התחזקות הצי המסחרי בטורקיה וגילוי יבשת אמריקה. על קרקעות שרכשו הם תכננו בתי יוקרה ואחוזות וסביבם שטחי גינון גדולים ומתקני תרבות ונופש לניצול שעות הפנאי שלהם. מסביב נרכשו קרקעות ששימשו לחקלאות.

חלקם הגדול של בתי היוקרה האלו עדיין עומדים על תילם ומהמפורסמות שבניהן אלו שאותן תכנן אדריכל אדראה פלדיו, אשר עבודותיו ויצירותיו זכו ללימוד ומחקר הפקולטות לאדריכלות ברחבי העולם.

זהו סוג של טרנד שהחל שם בצפון איטליה והמשיך במדינות אירופאיות נוספות, אשר במסגרתו אנשי המעמד הגבוה בונים לעצמם אחוזות יוקרה בשטחים החקלאיים הפתוחים.

בישראל קוראים לזה נחלה וכאלו יש ב – 410 מושבים בכל רחבי ישראל. ערכה של נחלה במושב נקבע כמו כל נכס נדל"ן אחר – עפ"י קרבתה ומרחקה ממטרופולין גוש דן.
נחלה במרחק 20 עד 30 ק"מ מתל אביב תהיה שווה כ 7- 10 מיליון ₪ ואם תתרחקו מתל אביב למרחק של כ – 70 – 100 ק"מ תוכל למצוא כאלו בטווח המחירים של 3 – 4 מיליון ₪ בלבד ( כמו דירת 4 חדרים  לשיפוץ בתל אביב).

בנחלות במושבים תקבלו שטח קרקע מסביב בית המגורים אטרקטיבי ביותר, כ – 6 -10 דונם ברוב המושבים. גודלו של השטח הוא ייחודי ואין שני לו בכל אופציית מגורים שמוכרת היום בישראל.
גודל השטח מאפשר בנייה של בית מגורים ענק ולצידו בית נוסף.
מסביב הבית ניתן לקבל גינה בגודל עצום עם מדשאות רחבות, עצי פרי, בריכת שחיה ומגרשי ספורט – בקיצור איכות חיים כמעט כמו באחוזות בצפון איטליה.

בעתיד ניתן יהיה להקים גם בית שלישי בנחלה, דבר שיאפשר לכם לגור במחיצת ילדכם ונכדיכם שיהיו קרובים מספיק אבל עדיין כל אחד בביתו.

לכן, השקעה בנחלה הינה ההשקעה הטובה ביותר בשוק הנדל"ן היום בישראל.